#آلرژی بینی

علائم:عطسه و آب ریزش بینی و تورم

درمان روی ویشودهی و آجنا

لازمه که روی چاکرای سوم هم کار شود چون آتش درون بالا رود و بلغم را بسوزاند

عطسه برای بیرون راندن ماده خارجی است،

آبریزش بینی برای شستشوی مخاط بینی است،

تورم بینی برای بستن راه هوایی که میکروب کمتر وارد بدن شود.

آسانا: ماتسی آسانا،اشتراسانا:،سارونگ آسانا،و هر حرکتی که قفسه سینه را منبسط کند.

کریا:نتی و کنجال

مراقبه:تصویر سازی بینی باز

پرانایاما: تنفس کامل و شکمی و کاپلابهاتی و بهاستریکا و سیتالی و شیتکاری

غذا:غذاهای ساتویک و گیاهی و پرهیز از گوشت و گوجه و کیوی و توت فرنگی و سوسیس و حتی شیر

نوشیدنی: مایعات زیاد

مودرا:براما،مودرازنبور عسل-با هردو دست ،انگشت نشانه را در گودی شست و نوک انگشت شست را کنار ناخن اتگشت میانی قرار دهید .انگشت حلقه و کوچک صاف باشند..روزی 4 الی 8 بار  به مدت 7-20 دقیقه.

مراقبه: چه چیزی باعث ترس شما میشود؟آن را به خاطر آورید و تصور کنید که نسبت به لمس آن یا خوردن یا برخورد با آن سالم و متعادل میمانید وعلیرغم مقاومت درونی با این تجسم ادامه دهید تا زمانی که در برابر آن واکنشی خنثی داشته باشید.

توضیح تکمیلی: مالش پره های بینی و پاکسازی درون نیز مفید است همینطور پیدا کردن رفتارهایی که آلرژی زاست.

جمله تاکیدی: من به عشق و خونسردی تعلق دارم

نکات مهم.در حاشیه:

 

 

 

#تنفس یین و یانگ:
تنفس بینى راست یانگ و تنفس بینى چپ یین میباشد.یانگ مولد الکتریسیته و یین مولد مغناطیس بدن است.
کسیکه اغلب تنفس یین دارد مستعد آسم و سینوزیت و فقدان حس بویایى و ضعف چشایى و مشکل شنوایى و التهاب حنجره و ورم لوزه وبرونشیت مزمن است.
و کسیکه اغلب تنفس یانگ دارد مستعد فشارخون بالا و کولیت روده و ضعف ذهنى و سردرد و ضعف کبد و قلب و یبوست و ضعف معده ومشکلات جنسى است.
اگر کسى مشکل بلغم دارد و رطوبت بر او غلبه کرده و زکام زیاد دارد تنفس یین را مسدود کند زود بهبود مى یابد.
و اگرکسى مشکل صفراوى دارد تنفس یانگ را مسدود کند تا رفع گردد.
تنفس عمیق باعث تهویه بیش از حد شده و میتواند توهم و ناهشیارى بوجود بیاورد.وقتى اکسیژن خالص در ریه ها پر میشود شعله هاى روى پوست درخشش بیشترى پیدا میکند و هواى یونیزه این تأثیر را بیشتر هم میکند.هنگام انجام تایچى، حرکات منطبق بر جهتهاى جغرافیایى موجب افزایش مغناطیس بدن شده و اکسیژن جذب شده ایجاد الکتریسیته قوى میکند و در نتیجه مدار الکترومغناطیس بدن با فرکانس بهتر و تشعشعات خالصترى فعالیت میکند. و پس از مدتى شخص قادر خواهد بود با انجام حرکات هر بخش از حرکات عناصر تایچى به آن عنصر تسلط پیدا کند و در نتیجه میتواند بر عناصر بیرون از خودش هم تأثیر بگذارد.
@ayur_veda

☯️☯️☯️☯️☯️☯️☯️

 

#آلرژی و #حساسیت فصل
حساسیت معمولا با آب ریزش بینی و سوزش چشم همراه است و در برخی موارد همانند سرماخوردگی حالت کرختی ایجاد می‌کند و فرد به عطسه‌های مکرر مبتلا می‌شود.

خاکشیر، خارش های پوستی را کاهش می د

درمان حساسیت و خارش ، مصرف نعناع تازه، کاهو و خاکشیر توصیه می شود؛ همچنین برای جلوگیری از حساسیت باید از خوردن ادویه و غذاهای با طبع گرم پرهیز کرد.

درمان خارش و حساسیت های پوستی که ایجاد میشودبهتر است الگوی تغذیه اصلاح شود زیرا حتی نوع لباس، غذا، ورزش، میزان خواب و بیداری و همچنین استرس در این زمینه تأثیر دارد.

مصرف روغن نارگیل، آب لیمو و نعناع تازه توصیه میشود و برای جلوگیری از حساسیت باید از مصرف غذاهای پرادویه و غذاهای با طبع گرم پرهیز کرد. مصرف سبزی های تازه، سبوس گندم، نان سبوس دار، انواع آش، مصرف کاهو و خاکشیر نیز برای کاهش خارش توصیه می شود.

مصرف نعناع تازه میزان خارش و درد ناشی از آن را کاهش می دهد، از طرفی مصرف روغن نارگیل و آب لیمو نیز از التهاب و خارش می کاهد چرا که خاصیت ضدویروسی و ضد قارچی دارد.

حبوبات فصل بهار مانند ماش، نخود فرنگی ،جو و غذاهایی مانند سوپ جو، بورانی اسفناج، بورانی شبدر و یونجه، کاهو سکنجبین، سمنو،‌ آش شبدر و قره قروت به‌عنوان بهترین غذا در درمان هستند.

افزودن زرشک،سماق و انار به غذا ها نیز توصیه می شود.

شربت لیمو ، آلبالو و سکنجبین خورده و پرهیز از مصرف غذاهای گرم و خشک ،گوشت وشیرینی زیاد نیز توصیه می شود.

دم‌نوش ضد گلو درد و خارش گلو

در بسیاری از حساسیت‌ها فرد مبتلا به آلرژی از خارش گلوی خود شکایت دارد. گاهی این خارش به حدی تشدید می‌شود که صبر و طاقت فرد را از او گرفته و او را کلافه می‌کند.
طب سنتی برای درمان این عارضه از جوشانده‌ای گیاهی استفاده کرده و نوشیدن آن را یک بار در روز به بیماران‌شان توصیه می‌کنند.

برای تهیه این جوشانده لازم است 10 گرم از گل بنفشه و شکر را در 2 لیوان آب ریخته و روی حرارت ملایم بجوشانید تا یک لیوان آن باقی بماند.

دم‌نوش باقی‌مانده را صاف کرده و شب پیش از خواب میل کنید اما در افرادی که خارش گلوی‌شان خیلی زیاد است و باعث می‌شود تا از برنامه‌های روزانه خود باز بمانند توصیه شده تا علاوه بر شب، صبح بعد از بیدارشدن از خواب یک لیوان دیگر از این دم‌نوش گیاهی نوشیده شود.

تسکین عطسه‌های ناشی از حساسیت

درمانگران طب سنتی برای درمان عطسه‌های ناشی از آلرژی و حساسیت استفاده از روغن بنفشه و بادام رابه بیماران‌شان توصیه می‌کنند.

این درمانگران به بیماران‌شان که از دست عطسه‌های بی‌وقفه کلافه می‌شوند توصیه می‌کنند تا روزی 2بار، یک قطره از روغن بنفشه را درون حفره‌های بینی خود بچکانند؛ علاوه براین با استفاده از همین روغن پیشانی خود را نیز ماساژ دهند.

این کار موجب می‌شود تا میزان بسیار زیادی از شدت عطسه‌ها کم شده و در مواردی نیز به‌طور کامل برطرف شود.

در کنار استفاده از روغن بنفشه، پرهیز غذایی نیز یکی دیگر از راهکارهای برطرف کردن عطسه‌های فصلی است. درمانگران به بیماران‌شان توصیه می‌کنند از خوردن ادویه‌جات، غذاهای سرخ‌کردنی، شکلات، و قهوه در فصل بهار پرهیز کرده و استعمال آن‌ها را به حداقل برسانند.

تسکین خارش پوست

خوردن گیاه خرفه به‌عنوان سبزی خوردن در وعده‌های غذایی، تاثیر بسیار زیادی در درمان خارش‌های فصل بهار و از بین رفتن تلخی دهان در این فصل دارد.

نوشیدن آب این سبزیجات نیز در کاهش عوارض و خارش‌های ناشی از حساسیت‌های فصلی بسیار مؤثر است.
@ayur_veda