سم زدایی و راهکارهای پاکسازی

 

 

تدابیر مهم برای حفظ سلامتی در فصل بهار 

مزاج فصل بهار، معتدل است، برخی افراد فصل بهار را به دلیل بروز بیماری هایی مثل تب ها، بثورات یا جوش، ورم ها و آلرژی ها بهار را در رطوبت و گرمی معتدل می دانند.

بیماری هایی که در این فصل بروز پیدا می کند به دلیل مزاج بد فصل نیست بلکه به علت باقی ماندن مواد زائد بدن در زمستان و رقیق شدن و به حرکت درآمدن آنها در فصل بهار ایجاد می شود.

اگر بدن نتواند موادزائد را به طور کامل دفع کند، این اخلاط به سوی اندام های ضعیف رفته و باعث تولید امراض شایعی مانند دمل ها، ورم های چرکی، جوش ها، خارش، ورم های حلق، خونریزی بینی، زکام، گرفتگی صدا، سرفه، صرع، سکته ها و بیماری های دیگر می کند.
زمستان طبع سرد و تر دارد و دوشای کافا در آن افزایش می یابد ، البته در مناطق مختلف، میزان سردی و رطوبت متفاوت است و به علت دریافت بیشتر غذاها و فعالیت بدنی کمتر، اخلاط داخل بدن ساکن و منجمد شده و حرکتی ندارند.

از اواخر زمستان و شروع تدریجی افزایش دما، کم کم اخلاط داخل بدن هم به هیجان درآمده و حرکت می کنند. گرمای هوا باعث رقیق شدن مواد زائد داخل بدن شده و آنها را به سمت مجاری دفعی مثل پوست می راند.

بروز جوش های پوستی یکی از این تظاهرات است. اگر مواد زائد داخل بدن زیاد باشد و طبیعت مدبره بدن هم فعال باشد؛ عوارضی مثل آلرژی، عطسه، خارش گلو، اسهال و … ایجاد می شود که نباید با شیوه های تهاجمی مثل استفاده از آنتی هیستامین ها و ضد اسهال ها و مخصوصاً کورتون ها با آنها مقابله کنیم.

استفاده از این داروها باعث می شود مواد زائد داخل بدن باقی مانده و در سال های بعد، عوارض شدیدتری دامنگیر افراد شود. مضافاً بر این که داروهایی مثل کورتون ها زمینه ساز بروز بیماری هایی مثل پوکی استخوان، دیابت و …. می شوند. راه درست این است که سبب ایجادکننده این عوارض را بشناسیم و آن را قطع کنیم.

 

در فصل بهار بروز افسردگی به نسبت سایر فصلها بیشتر اتفاق می افتد مخصوصا در افرادی که دارای دوشای غالب کافا می باشند. برای جلوگیری از بروز افسردگی بهتر است از جوشونده هایی مثل چایی کوهی.بهارنارنج.واسطوخدوس زیاد استفاده کنی

 

 

 

 

بدن از سه راه سموم را دفع میکند، کبد از طریق گذاشتن فیلتر در مسیر خون، دفع  وروده بزرگ از طریق تولید باکتری های سالم و کلیه از راه ادرار

مواد زیر از مواد سم زدا به شمار میرود.1

غلات صبحانه بدون شکر و چربی ،جوز هندی،زنجبیل تا ه ،روغن بذر کتان ،آلو بخارا ،شیربرنج ، آناناس ، خیار ، کلم، لیمو ، نعنا ، بادام ، بلوبرب ، موز ، پیاز قرمز ، کرفس ، رازیانه زیره سیاه ، نمک دریایی ، فلفل سیاه، قارچ ، سیر ، فلفل پاپریکا ، آویشن تازه ، جعفری ، تربچه ، لوبیا سبز ، روغن زیتون، آب انار ، آب معدنی

 

1-حذف شیرینیهای مغازه و خانگی-

8لیوان آب گرم(حذف گوشت قرمز یا 2 وعده گوشت سفید و لبنیات)

3 مدل فیبر هر روز میل گردد.

سیزیجات و میوه و 3 تا سیب و 7 عدد آلو هر شب قبل از خواب

چای زنجبیل (پودر یا به صورت تازه و 1 قاشق چایخوری در 1.5 لیوان آب)5 دقیقه بجوشدو کمی خنک شد  ولی هنوز گرم است ،با لیمو ترش و کمی عسل

 

 

شات کارما:

١- نتی،پاک کردن بین وسینوسها باآب نمک

با این کارکانال نیروهای قمری وشمسی را تحریک میکنید.

سوراخ چپ در ارتباط  با نیروهای قمری و سوراخ راست بینی در ارتباط بانیروهای شمسی است

٢- نائولی یا نولی، زیر و رو کردن معده و شکم در حالت دولآ

نولی در منطقه شبکه خورشیدی است لذا عنصر آتش بر افروخته میشود وانرژی ایجاد میشود.اینجا محل تلاقی آپانا و ساماناست .

٣-دائوتی یا دیوتی،یا شستشوی ملایم زبان ودهان و معده ، که به شستشوی معداه (( وامان دیوتی )) میگویند.

میباشد.

وپاک کردن گوارش با آب نمک

،وامان دئوتی بر سه نوع است :نوع اول، کنجال  کریا ویاگرا کریا ) با خوردن آب گرم ونمک غذای اضافه را بالا میارن)و واسترا کریاکه برای درمان بیماران آسمی استفاده میشود. وتنظیف نرمی که در آب نمکمیگذارند و بیمار آن را میخورد  تا تمام اخلاط را از راه تنفس پاک کندو

۴- باستی، پاک کردن روده بزرگ با پوآرو تنقیه آب نمک یا هوا

شانکا پراکشالانا یا لاگو هم شستشوی روده با آب نمک و حرکات ورزشی میباشد و از اساسی ترین درمانهای یبوست مزمن و یا کولیت است.

این سه روش (( نتی، دئوتی، وباستی در سطح فیزیکی است))

.

۵-تراتاکا، پاک کردن چشمها و خیره ثابت

۶- کاپلابهاتی و پاک کردن ریه ها و نایژه ها

****************************************

مودرای سم زدایی: انگشت شست در  انتهای انگشت حلقه و کوچک ،انگشت سبابه و انگشت وسط آزاد هستند

 

 

 

 

پاکسازی ٣ روزه:

سه روز فقط آب و در صورت ضرورت ١-٣ خرما و انجام تنفس متناوب دوبار در روز هر بار یک ربع