مزایای سلامتی ژست کودک شاد (آناندا بالاسانا)

ژست کودک شاد (که به آن آندا بالاسانا نیز گفته می شود) یک حرکت کششی رایج در یوگا و پیلاتس است.

یوگا یک ورزش ذهن و بدن است که بر انعطاف پذیری، تنفس و قدرت تمرکز دارد. هدف آن بهبود سلامت روانی است. پیلاتس شامل حرکاتی مانند یوگا برای بهبود دامنه حرکت، تعادل و انعطاف پذیری است، اما همچنین باعث تقویت و تقویت عضلات می شود.

ژست کودک شاد اغلب در این دو نوع تمرین گنجانده می شود زیرا حرکت ملایم و آرام بخش و فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

با این حال، ژست کودک شاد چیست؟ در اینجا نگاهی به نحوه انجام ژست و همچنین مزایای این حرکت آورده شده است.
ژست کودک شاد چیست؟

ژست کودک شاد یک ژست ملایم و آرامش بخش است که برای افزایش آرامش و کشش بدن عالی است. این شامل خوابیدن به پشت و غلتیدن از یک طرف به سمت دیگر است.

این ژست به درستی “بچه شاد” نامیده می شود زیرا در حالی که در این وضعیت هستید – به پشت دراز کشیده و پاهای خود را نگه دارید – شبیه نوزادی خواهید بود که با خوشحالی به پشت خوابیده است. چه کسی تا به حال به نوزادی در این وضعیت در حالی که روی پتو یا گهواره دراز کشیده است برخورد نکرده است؟

ژست کودک شاد یک حرکت نسبتا آسان است، بنابراین برای مبتدیان ایده آل است. مربیان اغلب این ژست را در ابتدا یا انتهای کلاس های یوگا یا پیلاتس به دلیل اثر آرام بخش آن می گنجانند.

چگونه ژست کودک شاد انجام دهیم

در اینجا نحوه انجام ژست کودک شاد، مرحله به مرحله آورده شده است:

مرحله 1: به پشت روی زمین یا تشک دراز بکشید.
مرحله 2: در حالی که سر خود را صاف روی تشک قرار دهید، زانوهای خود را با زاویه 90 درجه به سمت سینه خم کنید. کف پاهای خود را به سمت سقف رو به بالا قرار دهید.
مرحله 3: با رسیدن به جلو، داخل یا خارج پاهای خود را بگیرید و نگه دارید. زانوهای خود را از هم باز کنید، آنها را به سمت زیر بغل خود ببرید.
مرحله 4: پاشنه های خود را در دست خم کنید و به آرامی از این طرف به سمت دیگر تکان دهید (مثل یک نوزاد شاد). برای چندین نفس در این حالت بمانید، دم و بازدم عمیق انجام دهید.

نکاتی برای انجام صحیح این ژست

اگرچه ژست کودک شاد یک راه عالی برای کشش و از بین بردن تنش است، اما مطمئن شوید که از اشتباهات رایج اجتناب کنید تا بیشترین بهره را از این تمرین ببرید.

مهم است که شانه های شما همیشه روی زمین یا تشک باقی بمانند، بنابراین وقتی به جلو می روید، آنها را بالا نیاورید. اگر نمی توانید شانه های خود را صاف نگه دارید، به جای اینکه داخل یا خارج پاهای خود را بگیرید و بگیرید، مچ پا یا ساق پا را بگیرید و نگه دارید.

به همین ترتیب، سر خود را روی تشک نگه دارید تا از کشیدگی گردن جلوگیری کنید. اگر این کار دشوار است، یک پتو یا حوله رول شده برای حمایت زیر گردن خود قرار دهید. یا به جای پاهایتان، مچ پا یا ساق پا را بگیرید.

اگر مبتدی هستید و نمی توانید پاهای خود را بگیرید، یک بند یوگا را در اطراف قوس پای خود نگه دارید تا به این حالت برسید.

موارد احتیاط

به دلیل ماهیت این حالت، در صورت آسیب به گردن یا زانو توصیه نمی شود. همچنین برای زنان باردار توصیه نمی شود.

اگرچه شرکت در یوگا برای زنان باردار بی‌خطر است، اما پس از سه ماهه اول از این وضعیت خاص جلوگیری می‌شود. این شامل دراز کشیدن به پشت است که ممکن است گردش خون به جنین را کاهش دهد.
فواید ژست کودک شاد برای سلامتی

ژست کودک شاد می تواند ران های داخلی، همسترینگ و کشاله ران را کشیده و باسن و پشت را آزاد کند و در نتیجه انعطاف پذیری و تحرک بیشتری داشته باشد.

با این حال، اثرات مثبت ژست کودک شاد فراتر از افزایش انعطاف پذیری و تحرک است.

فواید Happy Baby Pose عبارتند از:

قسمت داخلی ران، باسن و کشاله ران را باز می کند
کمردرد را کاهش می دهد
ستون فقرات را دوباره مرتب می کند و کشیده می شود
استرس و اضطراب را کاهش می دهد
خستگی و خستگی را بهبود می بخشد
همسترینگ را کشیده
ضربان قلب را کاهش می دهد.

تاریخچه ژست کودک شاد

خاستگاه آناندا بالاسانا سانسکریت است که زبانی مقدس و باستانی در هندوئیسم است. در این زبان، آناندا به معنای «شاد»، بال به معنای «کودک یا نوزاد» و آسانا به معنای «ژست» است.

بسیاری از نوزادان در حالی که روی پشت هستند، با خوشحالی به انگشتان پا و پاهای خود می‌رسند و سپس به عقب و جلو تکان می‌خورند. این یک حرکت ساده و در عین حال ملایم و آرامش بخش است. همانطور که این ژست می تواند نوزادان را آرام و آرام کند، می تواند همین کار را برای کودک درون شما نیز انجام دهد.
بردن

آیا به دنبال کاهش تنش در پشت، باسن یا ران خود هستید؟ آیا آرامش ذهن می خواهید؟ اگر چنین است، ترکیب ژست کودک شاد می تواند مزایای فوق العاده ای بر سلامت عاطفی و جسمی شما داشته باشد.

مهم است که روش صحیح تکمیل این حرکت را برای جلوگیری از آسیب دیدگی و حداکثر بهره را از تمرین درک کنید. به عنوان یک مبتدی، ممکن است مجبور شوید حرکت را تغییر دهید، اما این مشکلی ندارد.

به خاطر داشته باشید که اگر باردار هستید، ژست بچه شاد توصیه نمی شود، بنابراین برای امتحان این ژست باید تا پس از زایمان صبر کنید. با این حال، در عین حال، می توانید از برنامه های ورزشی ایمن بارداری برای کشش و آرامش استفاده کنید.