#یوگانیدرا

#یوگانیدرا ، یا خواب یوگی

یوگا نیدرا، بر روی دو نیمکره مغز کار میکند.

یوگا نیدرا ،شهود را بیدار میکند.# یوگانیدرا برای رسیدن به ذهن برتر و تجسم تصاویر وخوراک آگاهانه به ضمیر ناخود آگاه و تغییر در عادات زندگی.

یوگانیدرا هم ذهن و هم بدن را تجدید قوا می کند. زمانی که شما در خواب طبیعی هستید آگاهی شما در بدن خفته است، ولی در طی یوگانیدرا آگاهی شما بیدار است.

یوگانیدرا دو عملکرد مهم انجام می دهد: خستگی و تنش روزانه رابو طرف میکند.

یوگانیدرا حالتی است که شما نه خواب هستید و نه بیدار. اگر خواب بروید یوگانیدرا نیست، اگر بیدار هم بمانید باز یوگانیدرا نیست. اکر گرفتار رویا شوید آن هم یوگانیدرا نیست. یوگانیدرا وضعیتی است که بایستی حالت های آگاهی، نیمه آگاهی و ناخودآگاهی همه در یک زمان وجود داشته باشد.

یوگا نیدرا عملکرد مغز را متعادل میکند. مغز که فرمانده بدن هست به دنبال تعادل مغز بقیه ارگانهای بدن هم متعادل میشود.

پاتانجلی یوگا را به عنوان کنترل حالتهای ذهنی تعریف کرده است. رفتار خوب وبد در نتیجه این حالتهای ذهنی می باشند. آگاهی، نیمه آگاهی و ناخودآگاهی حالتهای ذهنی ما هستند. در یوگانیدرا این حالت که شما آگاه باشید ولی آگاه نباشید که آگاه هستید حاصل می شود.
یوگانیدرا یکی از تکنیکهای اساسی برای دستیابی به آرامش می باشد. مهمترین نکته در یوگانیدرا و سایر تمرینات مراقبه این است که به خود اجازه ندهید خواب بروید. در یوگانیدرا خواب سعی دارد بر شما غلبه کند. اگر شما بر این نقص فائق آیید به نیروی اراده دست خواهید یافت .

از طریق این نیروی اراده قادر به انجام کارهای بزرگ در زندگی خواهید بود. بر روی بدن یا بر روی خودِ خواب همانگونه که سعی دارد بر شما غالب شود، تمرکز کرده، نظاره گر آن باشید و اگر مشغله ای به ذهن شما خطور کرد فقط آن را نظاره کنید.

در یوگانیدرا زمانی که شما احساس می کنید آگاه نیستید؛ در حقیقت شما از ناخودآگاهی خود آگاه هستید.

موفقیت پرتو جویانی که در یوگانیدرا از دستورات مربی پیروی کنند مسلم می باشد. بسیاری از اختلالات جسمی و روانی پرتوجویان به وسیله یوگانیدرا درمان می شود.

یوگانیدرا یک تکنیک روان تنی است و اگر مدارس و موسسات آموزشی آنرا در دوره های خود به کار گیرند برای کودکان نیز بسیار مفید خواهد بود.

یک ساعت یوگا نیدرا معادل ۴ ساعت خواب معمولی برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

 

 

 

 

☯️تکنیک یوگا نیدرا با چرخش آگاهی شروع میشود

در گردش آگاهی، جسم و ذهن به وضعیت رهایی عمیقی برده می‌شود. زمانی‌که ذهن، هدف‌دار صدای راهنما را سراسر بدن دنبال می‌کند، هیاهوی احساسات دردناک ساکت می‌شودو سنگینی ترس و نگرانی مدتی از میان می‌رود.

این مختصر تماس آگاهی با هریک از قسمت‌های بدن، پرانا یا انرژی را به آن‌ها می‌رساند (آگاهی پراناست). در پایان این گردش، آگاهی در کل بدن گسترش می‌یابد، به‌گونه‌ای که گویی بدن سرشار از انرژی است.
گردش آگاهی، رها کردن را به ما می‌آموزد. همان‌طور که در گردش آگاهی، توجهمان سریع و به نرمی از قسمتی به قسمت دیگری از بدن می‌رود، بدون اینکه بماند و «تمرکز کند»، به ساده‌ترین و واضح‌ترین روش می‌آموزیم که «نچسبیم».

درس «رها کردن» که در این گردش آموخته می‌شود، برای هر چیزی در زندگی کاربرد دارد؛ احساس‌ها، حس‌ها، تجربه‌ها، دستاوردها، دارایی‌ها، ناکامی‌ها و آدم‌ها. درنهایت برای خود زندگی نیز به کار می‌آید.

رها کردن، درسی است که باید همه ما یاد بگیریم و ممکن است مهم‌ترین درس یوگانیدرا باشد، همان‌طور که مسلماً مهم‌ترین درس زندگی است.
کسی که دچار سرطان است، چیزهای زیادی برای رها کردن دارد.

همه آن‌ها دشوارند و بیشترشان به توهم‌هایمان مربوط می‌شوند. همه ما توهم‌هایی داریم و اگر همیشه سالم بوده‌ایم، احتمالاً دو توهم ریشه‌دار در سر داریم.

توهم جاودانگی‌مان.

تا آن زمان که با بیماری دگرگون‌کننده‌ای روبه‌رو شویم با همین توهم زندگی می‌کنیم. تا پیش از آن شاید فکر می‌کردیم زمانمان نامحدود است.

به نظر نمی‌رسد سن و سالمان مهم باشد، وقتی‌که ناگهان از خواب غفلت بیدار می‌شویم. برای بیشتر افراد فروپاشیدن این توهم، ضربه روحی است، اما می‌تواند موهبت باشد. برای من قبول فناپذیری‌ام در سن پنجاه‌وهشت‌سالگی، رهایی‌بخش بود و مرا به زمان حال کشاند.

چنین پذیرشی عمیقاً به این حقیقت آگاهم کرد که زمانم محدود است و مصمم شدم از این وقت هرقدر زیاد یا کم تا می‌توانم خوب استفاده کنم.

توهم اینکه جسممان از آسیب‌هایی که به بدن دیگران می‌رسد، معاف است.
اما واقعیت این است که هر بدنی حتی بدن یوگی‌ها و معلم‌های یوگا تحلیل می‌رود و بیمار می‌شود.

استادان معنوی بزرگ نیز معاف نبوده‌اند؛ باگاوان شری رامانا ماهاریشی2  از سرطان مرد و شری راماکریشنا3  نیز ازجمله کسانی بود که همین‌طور از دنیا رفت.

درنهایت واقعیت این است که ما همه مجبور خواهیم شد، خودِ زندگی را رها کنیم و حالا پی بردن به این واقعیت کمک می‌کند، برایش آماده شویم.

گردش آگاهی در یوگانیدرا تمرین رها کردن به ما می‌دهد و آرام‌آرام ما را از توهم‌هایمان آزاد می‌کند و شاید سفرمان به‌سوی مرگ را آسان کند.
گردش آگاهی و به‌طورکلی یوگانیدرا نیز ممکن است کمک کند فرد رابطه به‌هم‌خورده با بدنش را از سر بگیرد. مثلاً خانمی که سینه‌اش را ازدست‌داده است، شاید فکر کند ناقص و از شکل‌افتاده شده است. ممکن است فکر کند، بدنش با دچار شدن به سرطان به او بی‌وفایی کرده است یا اینکه با شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی برای همیشه آسیب می‌بیند. رابطه دوباره با بدن که در یوگانیدرا حس می‌شود، پرورش‌دهنده، دلگرم‌کننده و رهایی‌بخش است و راهی به‌سوی پذیرش، به‌سوی بهبود و بازگشت به یکپارچگی می‌گشاید.

منبع :دانش یوگا