نحوه انجام ژست کودک (بالاسانا) در یوگا

ژست کودک (بالاسانا) مهم ترین حالت استراحت یوگا است و راهی خوب برای کشش آرام بخش های مختلف بدن شماست. این فرصتی است برای توقف کاری که انجام می دهید، موقعیت خود را مجدد ارزیابی کنید، دوباره با نفس خود ارتباط برقرار کنید و خود را آماده کنید. به جلو حرکت کن. در کلاس، معلم ممکن است پس از یک سکانس سریع وینیاسا، نگه داشتن طولانی در ژستی مانند سگ رو به پایین یا پلانک، یا تلاش برای وارونگی چالش برانگیز، فرصت استراحت در حالت کودک را ارائه دهد. این یک ژست ضد برای کبرا و سایر اکستنشن های پشت است.
نحوه انجام ژست کودک

روی تشک یوگا روی دست و زانو بیایید.
زانوهای خود را به اندازه ی تشک خود باز کنید، بالای پاهای خود را روی زمین نگه دارید و انگشتان بزرگ پا را لمس کنید.
شکم خود را بین ران های خود قرار دهید و پیشانی خود را تا زمین ریشه کنید. شانه ها، فک و چشم ها را شل کنید. اگر قرار دادن پیشانی روی زمین راحت نیست، آن را روی یک بلوک یا دو مشت روی هم قرار دهید. یک نقطه انرژی در مرکز پیشانی در بین ابروها وجود دارد که عصب واگ را تحریک می کند و از پاسخ “استراحت و هضم” پشتیبانی می کند. پیدا کردن یک مکان راحت برای پیشانی کلید به دست آوردن این مزیت آرامش بخش است.
بازوهای خود را در جلوی خود دراز کنید و کف دست ها را به سمت زمین بکشید یا بازوهای خود را در کنار ران های خود به عقب برگردانید و کف دست ها به سمت بالا باشد. همچنین می‌توانید دست‌ها را به سمت جلو بکشید و کف دست‌ها را به سمت بالا بکشید تا شانه‌ها آزاد شوند یا آرنج‌ها را خم کنید تا کف دست‌ها شست‌ها را در پشت گردن لمس کرده و به آن استراحت دهید. در این حالت آرنج ها را به سمت جلو ببرید.
تا زمانی که دوست دارید بمانید، در نهایت با دم و بازدم ثابت نفس خود ارتباط برقرار کنید.

فواید ژست کودک

Child’s Pose یک کشش ملایم برای شانه ها، پشت، باسن، ران، گردن و مچ پا است.2 می تواند به تسکین کمردرد کمک کند.

ژست کودک می تواند تنفس عمیق، ذهن آگاهی و آرامش را تقویت کند. شواهد نشان داده است که تمرین تنفس می تواند فشار خون را کاهش دهد و عملکرد ریه و تناسب تنفسی را بهبود بخشد.

یادگیری استفاده عاقلانه از این حالت بخشی از تمرین توسعه شماست که در آن به صدای درونی بدن خود گوش می دهید و آنچه را که به شما می گوید انجام می دهید. بدن شما به شما خواهد گفت که چه زمانی استراحت کنید. ممکن است در روزهای مختلف به چیزهای مختلفی نیاز داشته باشد. هماهنگ نگه داشتن گوش خود با پیام هایی که بدن شما برای شما ارسال می کند و با احترام به آنها پاسخ دهید، درس بزرگ تری است که ژست کودک می تواند ارائه دهد. در طول تمرین یوگا متوجه خواهید شد که چه زمانی از ژست کودک استفاده کنید.

سایر تغییرات ژست کودک

اگر برای شما راحت‌تر است، می‌توانید به جای جدا کردن زانوها کنار هم نگه دارید. به همین ترتیب، اگر صاف کردن کف پا دردناک است، می‌توانید انگشتان پا را در زیر خم کنید، یا یک حوله رول شده زیر ساق پا قرار دهید تا فشار از روی قوزک‌هایتان کم شود.

می‌توانید یک پتوی یوگا یا حوله‌ای را زیر زانوها قرار دهید تا بالشتک‌ها و حمایت بیشتر شود.

برای تغییرات ترمیمی، یک تکیه گاه یا بالش را زیر شکم یا سینه خود قرار دهید و تا 10 دقیقه این حالت را در نظر بگیرید.

برای یک چالش؟

می توانید با بازتر کردن زانوهای خود کشش عمیق تری از باسن داشته باشید.

اشتباهات رایج

بالاسانا یکی از آرام‌ترین حرکات یوگا است، اما این بدان معنا نیست که فرم مهم نیست. بسیار مهم است که مطمئن شوید پیشانی شما روی زمین قرار دارد. اگر همچنان به سمت انعطاف‌پذیری برای نگه داشتن پیشانی روی زمین و استخوان‌های نشسته روی پاشنه‌های خود کار می‌کنید، به سادگی یک پتوی تا شده را زیر باسن خود قرار دهید تا شکاف را پر کنید.

از آنجایی که معده شما در این حالت می تواند تا حدودی فشرده شود، بهتر است این حالت را حداقل یک ساعت پس از صرف غذا انجام دهید. فراموش کردن تنفس کامل در ریه ها در حین ژست کودک می تواند آسان باشد. تمرکز خود را روی تنفس حفظ کنید.

گردن شما باید در حالت خنثی بماند. اگر متوجه شدید که گردن خود را خم می‌کنید، از یک بالش، بلوک یوگا یا تکیه‌گاه دیگری برای جلوگیری از فشار روی گردن خود استفاده کنید.
ایمنی و اقدامات احتیاطی

در صورت آسیب دیدگی زانو از ژست کودک خودداری کنید. اگر باردار هستید، پاهای خود را بازتر باز کنید و شکم خود را روی ران خود فشار ندهید. اگر آسیب دیدگی شانه دارید، نگه داشتن بازوها در کنار خود بیشترین حمایت را ایجاد می کند.

اگر دردی احساس کردید، از وضعیت خود خارج شوید